Tilastot

Suomessa syntyy vuosittain kaksoset noin 700 perheeseen ja kolmoset noin 5-10 perheeseen. Neloset syntyvät Suomeen harvoin. Viitoset on syntyneet viimeksi vuonna 1977.

SUOMESSA SYNTYNEET KAKSOSET, KOLMOSET, NELOSET

VuosiSynnytyksiäKaksossynnytyksiäKolmossynnytyksiäNelossynnytyksiäViitossynnytyksiäMonikkolapsia yhteensä
195098432144716102846
196281345116715102383
19735654064517121355
19776527868114111413
1980626246848201400
19856231169612201436
198764910
19926674286734001836
19946472693933101981
199587327
19966043594723001963
19975894492916001906
19985684197115001987
19995737193217001915
2000558548999001825
2001551368439001713
20025469882711001687
2003557898307001681
20045687884916001746
2005569638457001711
20065815986713001773
20075800888810001806
2008589338589001743
20095992185011001733
20106042192413001887
20115938584514001732
20125903879412001624
2013577287837001587
201457639769711563
2015550077368001496
201652874733411482
201750 155693501401
201847 91362761272
2019*
ennakkotieto, 3.7.2020
45 29756871157
Lähde: Stakes/THL, Syntymärekisteri

KAKSOSSYNNYTYKSET SAIRAANHOITOPIIREITTÄIN (9 vuoden ajalta)

SAIRAANHOITOPIIRI20112012201320142015201620172018
sisältää kaksoset ja kolmoset
2019
ennakko
kaksoset ja kolmoset
Uusimaa HUS268218232247226237226225203
Varsinais-Suomen shp715978536259595745
Satakunnan shp262828332529311918
Kanta-Hämeen shp26262727241423919
Pirkanmaan shp859577787463576745
Päijät-Hämeen shp271823162511192111
Kymenlaakson shp21182316223013816
Etelä-Karjalan shp1420121114815510
Etelä-Savon shp891311811121110
Itä-Savon shp 263223212
Pohjois-Karjalan shp232920162121181613
Pohjois-Savon shp354633263130332525
Keski-Suomen shp503338413840272829
Etelä-Pohjanmaan shp362725372228251924
Vaasan shp272018302320202521
Pohjanmaa24332422
Keski-Pohjanmaan shp1415201391010125
Pohjois-Pohjanmaan shp618473756561464944
Kainuun shp121741111131357
Länsi-Pohjan shp55861212684
Lapin shp2610201413171547
Ahvenanmaa543563825
Ulkomaat 355121314158
Tuntematon21121
Yhteensä845794783769736733693633
sisältää kaksoset ja kolmoset
572
sisältää kaksoset ja kolmoset
Lähde Stakes/THL
Syntymärekisteri

KOLMOSSYNNYTYKSET (sisältää myös neloset) SAIRAANHOITOPIIREITTÄIN (9 vuoden ajalta)

MAAKUNTA2008-20102011201220132014201520162017
Uusimaa HUS63312010
Itä-Uusimaa00
Varsinais-Suomen shp21101000
Satakunnan shp100100
Kanta-Hämeen shp011001
Pirkanmaan shp12111100
Päijät-Hämeen shp3100000
Kymenlaakson shp1100000
Etelä-Karjalan shp220100
Etelä-Savon shp3100000
Itä-Savon shp1
Pohjois-Karjalan shp000020
Pohjois-Savon shp300000
Keski-Suomen shp30110310
Etelä-Pohjanmaan shp12101000
Vaasan shp2100000
Pohjanmaa10000
Keski-Pohjanmaan shp01001100
Pohjois-Pohjanmaan shp42001113
Kainuun shp10000
Länsi-Pohjan shp0
Lapin shp1110000
Ahvenanmaa0
Ulkomaat
Ei tiedossa
Yhteensä33141277845
Lähde: Stakes/THL syntymärekisteri