Tilastot

Suomessa syntyy vuosittain kaksoset noin 800 perheeseen ja kolmoset noin 5-10 perheeseen. Neloset syntyvät Suomeen harvoin. Viitoset on syntyneet viimeksi vuonna 1977.

SUOMESSA SYNTYNEET KAKSOSET, KOLMOSET, NELOSET

VuosiSynnytyksiäKaksossyntymiäKolmossyntymiäNelossyntymiäViitossyntymiäMonikkolapsia yhteensä
Lähde: Stakes/THL, Syntymärekisteri
195098432144716102846
196281345116715102383
19735654064517121355
19776527868114111413
1980626246848201400
19856231169612201436
198764910
19926674286734001836
19946472693933101981
199587327
19966043594723001963
19975894492916001906
19985684197115001987
19995737193217001915
2000558548999001825
2001551368439001713
20025469882711001687
2003557898307001681
20045687884916001746
2005569638457001711
20065815986713001773
20075800888810001806
2008589338589001743
20095992185011001733
20106042192413001887
20115938584514001732
20125903879412001624
2013577287837001587
201457639769711563
2015550077368001496
201652874733411482
201750 155693501401
2018 *) ennakkotietotiedot tulossa

KAKSOSSYNNYTYKSET SAIRAANHOITOPIIREITTÄIN (9 vuoden ajalta)

SAIRAANHOITOPIIRI201020112012201320142015201620172018 tulossa
Lähde Stakes/THL
Syntymärekisteri
Uusimaa HUS300268218232247226237226
Itä-Uusimaa12
Varsinais-Suomen shp8471597853625959
Satakunnan shp3626282833252931
Kanta-Hämeen shp2626262727241423
Pirkanmaan shp9485957778746357
Päijät-Hämeen shp2127182316251119
Kymenlaakson shp2721182316223013
Etelä-Karjalan shp221420121114815
Etelä-Savon shp1189131181112
Itä-Savon shp 22632232
Pohjois-Karjalan shp3123292016212118
Pohjois-Savon shp3735463326313033
Keski-Suomen shp4950333841384027
Etelä-Pohjanmaan shp3036272537222825
Vaasan shp2227201830232020
Pohjanmaa2524332422
Keski-Pohjanmaan shp131415201391010
Pohjois-Pohjanmaan shp7261847375656146
Kainuun shp91217411111313
Länsi-Pohjan shp12558612126
Lapin shp1526102014131715
Ahvenanmaa75435638
Ulkomaat 4355121314
Tuntematon4211
Yhteensä924845794783769736733693

KOLMOSSYNNYTYKSET (sisältää myös neloset) SAIRAANHOITOPIIREITTÄIN (9 vuoden ajalta)

MAAKUNTA2008-201020112012201320142015201620172018 tulossa
Lähde: Stakes/THL syntymärekisteri
Uusimaa HUS63312010
Itä-Uusimaa00
Varsinais-Suomen shp21101000
Satakunnan shp100100
Kanta-Hämeen shp011001
Pirkanmaan shp12111100
Päijät-Hämeen shp3100000
Kymenlaakson shp1100000
Etelä-Karjalan shp220100
Etelä-Savon shp3100000
Itä-Savon shp1
Pohjois-Karjalan shp000020
Pohjois-Savon shp300000
Keski-Suomen shp30110310
Etelä-Pohjanmaan shp12101000
Vaasan shp2100000
Pohjanmaa10000
Keski-Pohjanmaan shp01001100
Pohjois-Pohjanmaan shp42001113
Kainuun shp10000
Länsi-Pohjan shp0
Lapin shp1110000
Ahvenanmaa0
Ulkomaat
Ei tiedossa
Yhteensä33141277845